HTML iskola
 
Magamról
Diploma
Házi dolgozatok
Sakk
HTML iskola
Referenciák
Linkek

5. Horgonyok, oldalak összekapcsolása (linkek)

Horgonyok létrehozása

Miután elkészítettük oldalunkat, ideje, hogy a benne történő eligazodást kissé megkönnyítsük. Erre való az ún. horgonyok (anchor) létrehozása, melyre kattintva az illető az oldal egy általunk meghatározott pontjára ugrik. Remekül használható, ha például az oldal elején egy tartalomjegyzéket akarunk létrehozni, és azt akarjuk, hogy a menüpontra kattintva az olvasó gépe automatikusan az adott témához kerüljön.

Használata során két dogot kell tennünk, egyrészt kijelölni egy pontot az oldalon (névvel ellátva, melynek az oldalon belül egyedinek kell lennie), másrészt kijelölni azt a részt, melyre kettintva az olvasó ide jut. Mindkettőhöz az <A> taget kell használni, előbbinél NAME, utóbbinál HREF attribútummal. Próbáljunk meg kijelölni egy szövegrészt, melyre kattintva a "celpont" névvel ellátott ponthoz jut az olvasó: <A HREF="#celpont">Kijelölt szöveg</A> (a hivatkozásban a kezdő kettőskereszt azt jelöli, hogy az adott név a jelen oldalon belül található). A böngészők ezt alapesetben kék színnel, valamint aláhúzva jelenítik meg, a látogatott horgony színét (melyre egyszer már rákattintottunk) pedig lilával írják ki. (A színeket egyébként a <BODY> tagben átállíthatjuk.)

A következő feladat a célpont megadása, mely valamivel egyszerűbb, mindössze a következő kódot kell beírnunk: <A NAME="celpont"></A>. Elvileg itt nem szükséges a zárótaget kitenni, de azért, ha egy mód van rá, tegyük meg! Próbáljuk is ki, hogyan működik ez a parancs (a szemléltetés végett, hogy a kijelölt rész és a cél ne essen egy képernyőre, számozott sorokat szúrtam be, egyébként természetesen nem tartozik a kódhoz):
<A HREF="#celpont">Ugrás a célpontra!</A>
<P>1<P>2<P>3<P>4<P>5<P>6<P>7<P>8<P>9<P>10
<P>11<P>12<P>13<P>14<P>15
<P><A NAME="celpont"></A>Célpont
<P>16<P>17<P>18<P>19<P>20<P>21<P>22<P>23<P>24<P>25
<P>26<P>27<P>28<P>29<P>30
minta

Oldalak közötti kapcsolatok

Mivel a honlapon közölni kívánt anyagok döntő többségében nem fér el egyetlen oldalon (helyesebben elfér, dehát hogy nézne már ki), szükséges, hogy több odal között, minél egyszerűbben lehessen váltogatni. Éppen erre való a horgonyok alkalmazásának másik lehetséges módja, az oldalak közötti linkek (kapcsolatok) létrehozása. Az előbbitől kevéssé tér el, mindössze annyiban, hogy a HREF attribútum értékeként a kívánt oldal nevét kell megadni, eléje azonban ne tegyünk kettőskeresztet. Ha például azt szeretnénk, hogy a kijelölt rész az ujoldal.html-re mutasson, akkor használjuk a következő taget: <A HREF="ujoldal.html">Link szövege</A> minta.

Ez a parancs automatikusan az adott oldal tetejét hozza be. Az előbbi horgonyokhoz hasonlóan azonban itt is megadhatunk egy adott pontot, ahol szeretnénk, hogy az új oldal bejöjjön. A célpont kijelölése az előbbi módszerrel megegyezik, a linknél pedig a HREF attribútumon belül a fájlnévhez kell kapcsolni a célhorgony nevét egy kettőskereszt segítségével. Ha azt akarjuk, hogy az előbbi oldal ne a tetején, hanem mondjuk a "kozep" elnevezesű ponton nyíljon meg, ezt írjuk: <A HREF="ujoldal.html#kozep">Link szövege</A> minta.

Amennyiben egy (természetesen nem a mi oldalunkat képező) neten lévő weboldalra, vagy más helyre mutat a link, akkor a teljes elérési utat ki kell írni, gondolok itt a http://, az ftp://, vagy bármi más előtag használatára is. Ellenkező esetben ugyanis a böngésző egyszerűen fájlnévnek fogja hinni az adott oldalt, és nem fogja megtalálni. Ha pedig a linket e-mail címre akarjuk irányítani, akkor a hivatkozás elejére be kell írni a mailto: kódot, és e mögé kell közvetlenül a címet írni. Ha mondjuk a linket a web@internet.com címre akarjuk irányítani, és linkszövegnek is ugyanezt akarjuk, használjuk a következőt: <A HREF="mailto:web@internet.com">web@internet.com</A> minta.

Összefoglalás

Alkossunk egy oldalt, melyen kipróbáljuk a használható horgonyokat (linkeket)! Az oldalt lehetőleg jó nagy betűkkel írjuk, és minél jobban húzzúk szét a bekezdéseket (ez mindössze azt a célt szolgálja, hogy az oldal ne férjen egy oldalba, így látszik minden link hatása). Szövege lényegében mindegy, tartalma viszont a következők szerint alakuljon:
- Címe legyen "LINK-OLDAL"
- Az elején egy oldalon belüli link legyen, az oldal aljára mutatva
- Legyen egy link, mely az "ujoldal.html" tetejére, egy pedig mely a "kozep" nevű célpontra mutasson
- Az egyik link mutasson a "web@internet.com" e-mail címre

<HTML>
<BODY>
<BASEFONT SIZE=5>
<P ALIGN=center><FONT SIZE=+2 COLOR="#7F0000">LINK-OLDAL</FONT>
<P>&nbsp;<P><A HREF="#vege">Ha az oldal végére akarsz jutni, kattints ide!</A>
<P>&nbsp;<P><A HREF="ujoldal.html">Az új oldal betöltése</A>
<P>&nbsp;<P><A HREF="ujoldal.html#kozep">Az új oldal közepének betöltése</A>
<P>&nbsp;<P><A HREF="mailto:web@internet.com">E-mail küldése</A>
<P>&nbsp;<P ALIGN=right><A NAME="vege"></A>Az oldal vége
</BODY>
</HTML>

minta

Tag

Attribútum

Hozzárendel-
hető érték

Magyarázat

A

HREF

#[cel]

link adott pontra, oldalon belül

 

 

[file]

link adott fájlra

 

 

[file]#[cel]

link adott fájlon belüli adott pontra

 

 

mailto:[cím]

link adott e-mail címre

 

NAME

[név]

névvel ellátott célpont kijelölése

<A HREF="#celpont">Hivatkozás célpontra</A>
<A HREF="oldal.html">Hivatkozás oldalra</A>
<A HREF="oldal.html#celpont">Hivatkozás más oldal adott pontjára</A>
<A HREF="mailto:mail@cim.hu">Hivatkozás e-mail címre</A>
<A NAME="celpont"></A>Célpont

 

Előző fejezet

  Lap tetejére   Kezdőlap